Winners

Enrties received: 1,300

Number of schools participated: 18

Countries participated: Kenya (35 different locations), Tanzania, South Africa

Number of prizes awarded: 48

Award Ceremony was attended by more than 300 people coming from across Kenya

Press: The Star,  28 June 2016The Star, 2 July  2016


Prizes totalling 300,000 Ksh (£2,500) are supported by Rivers Foundation (UK) and The Nobelity Project (USA). Our special thanks to our judges.

SCHOOL CATEGORY

 

Darubini Talent Academy, Machakos

Kristina Academy, Diani Beach

Cogri Art Club of Nyambani Children’s Home, Nairobi,

Eburru Secondary, Naivasha

St James Dam Primary and St Joan Primary

 

 

UNDER 15 CATEGORY

 

WINNERS

Mary Njoki, 10, Lamu

Junior Lekerimui, 13, Samburu

Victor Kariuki, 10, Embul Bul

Rosemary Awino, 8, Nairobi

Genesis King, 10, Nairobi

Beryl Juma, 9

Ruth Wambui, 8, Nairobi

 

COMMENDED

Eric Macharia, 8, Nairobi

Cynthia Wairiza, 8, Nairobi

Nicholas kingoo, 13, Nairobi

Bitumu Ngao, 11, Diani Beach



ENTREPRENEURIAL IDEAS CATEGORY

 

WINNERS

Sinclair Wanjera, 14, Arya School

Harman Preet Kaur 15, Arya School

Baraka John Fundo, 17, Dar Es Salaam

 

COMMENDED

Asunta Wam, 18


UNDER 25 CATEGORY

 

WINNERS

1st Edwin wainaina, 19

2nd Louise Nderi, 25

3rd Churchill Ongere, 24

Onesmus Omakar, 21

Kennedy Kimani, 24

Peteros Masinde, 19

Gitani Kariuki, 21

Sidney Wanjiuku, 23

Claire Njeri Kuria, 15

June Wambua, 22

John Njeru, 21

Edwin Lyra, 19

 

COMMENDED

Allan Madegwa, 19

Gaitano Mbati, 21

Sam Mulwa, 19

Samson Lerosion, 20

Steve  Wanjau, 22

Bilha Simwenyi, 23

Selina Onyando, 19

Victor Mutua, 21

Alvin Njuguna, 17

Ron Lukes, 21

Joseph Makau, 20

Kibet Kirui, 22

Viva Mugambi, 19

Isaac Muraya, 23Lee Wanjiru, 19

 

 

VIDEO/MISIC

 

1st prize Jeff Kaguri, 24

2nd (dance), Allan Nyima, 23


Video catalogues

Under 25 category

Under 15 category

Under 25 category

Edwin Wainaina, 19

1ST PRIZE

Edwin Wainaina and Lyra, 19

Claire Njeri Kuria, 15

Peteros Masinde, 19

Allan Madegwa, 19

HIGHLY COMMENDED

Samson Lerosion, 20

HIGHLY COMMENDED

Selina Onyando, 19

HIGHLY COMMENDED

Ron Lukes, 21

HIGHLY COMMENDED

Viva Mugambi, 19 

HIGHLY COMMENDED

Louise Nderi, 25

2ND PRIZE

John Njeru, 21

Sidney Wanjiuku, 23

Kennedy Kimani, 24

Gaitano Mbati, 21

HIGHLY COMMENDED

Steve Wanjau, 22

HIGHLY COMMENDED

Victor Mutua, 21

HIGHLY COMMENDED

Joseph Makau, 20

HIGHLY COMMENDED

Isaac Muraya, 23

HIGHLY COMMENDED

Churchill Ongere, 24 

3RD PRIZE

June Wambua, 22

Gitani Kariuki, 21

Onesmus Okamar, 21

Sam Mulwa, 19

HIGHLY COMMENDED

Bilha Simwenyi, 23

HIGHLY COMMENDED

Alvin Njuguna, 17

HIGHLY COMMENDED

Kibet Kirui, 22

HIGHLY COMMENDED

Lee Wanjiru, 19

HIGHLY COMMENDED

Film & video

Jeff Kaguri, 24, Kiriani, Murang'a

Video ‘We love doodling’  

Allan Nyima, 23, Eldoret

Dance

Innovations

Sinclair Wanjera, 14, Arya School, Ngara East

Harman Preet Kaur 15, Arya School, Ngara East

"Audio-visual headset that immerses the user in the “middle” of scenes, such as historical events or live classrooms."

"A recycling plant in Kenya for both organic (decomposable) and non-organic waste, reducing pollution, waste, and diseases ."


Asunta Wam Karugaru, 23

HIGHLY COMMENDED

School category

DARUBINI TALENT ACADEMY, Masai Land

EBURRU SCHOOL, Naivasha

KRISTINA ACADEMY, Diani Beach

ST JAMES DAM PRIMARY AND ST JOAN PRIMARY SCHOOLS, Nairobi


COGRI ART CLUB, Nairobi

Under 15 category

Junior Lekerimui, 13, Samburu

Rosemary Awino, 8, Nairobi, COGRI

Ruth  Wambui, 8, Nairobi, ‘Bigboy’, Taswira Art Club

Nicholas Kingoo, 13, Nairobi,  COGRI

HIGHLY COMMENDED

Mary Njoki, 10, Lamu, Anidan Children

Beryl Juma, 9, Nairobi, Annos Africa One Fine Day Club

Eric Macharia, 8, Nairobi, COGRI

HIGHLY COMMENDED

Bitumu Ngao, 11, DIANI BEACH, Kristina Academy

HIGHLY COMMENDED

Victor Kariuki, 10, Embul Bul,  ‘youths get a cow each for farming’, KE754 PCEA

Genesis King, 10, Nairobi, School of the Nations

Cynthia Wairiza, 8, Nairobi, COGRI

HIGHLY COMMENDED

Awards Ceremony

Michael Joseph Art Center, Nairobi, 23 June 2016


The Ceremony was opened by MASK's supporters Turk and Christy Pipkin, the Founders of The Nobelity Project, and Alan Rivers, the Founder of Rivers Foundation. The Ceremony was attended by the Kenyan Institute of Curriculum Development and the Kenyan Ministry of Education Senior Assistant to Director of Education, Mrs Jane Mbugua.

Arya Girls secondary school Synclaire Wanjera,Harman Preet with Bhumika Patel showing their Entreprenueral Idea Prizes

Producer Rebecca Kamau of the Education Channel of the KICD and  MASK former student, now Unilever's Labaratory Reseacher Hellen Gichuki

Mike Mutuku with the Founder of The Nobelity Project, Christine Pipkin

Artists Esther Mukuhi and Sitonik Nayianoi from Darubini Talent Academy showing their School Prize

Allan Rivers of Rivers Foundation with Alla Tkachuk

The Radio Africa's Visual Editor, Khalsa Lakhvir Singh

Director Franco Munene aand Subira Neema from the Kenyan Institute of Curriculum Development (KICD)

Ministry of Education Senior Assistant to Director of Education, Jane Mbugua, with the Director of Kristina Academy Kwale from Diane Beach, Elizabeth Muthoka

Turk Pipkin, The Nobelity Project Founder awards the School Prize to Eburru Secondary School of Naivasha

Alan Rivers of Rivers Foundation awards prizes to winners in 'Under 15' category

Stylist Wendy Wangui with art enthusiast Regina Lugalia

Participated commented:


"Wonderful event"

"lovely and amazing"

"I was in awe"

"it is a great honour"

"I gained a lot from the competition and I am a better person for it"

"the initiative helps us a lot"

"today a dream comes true!"

"getting a certificate motivated me to be even more creative"

"I urge you to continue inspiring us as young artists"

Sponsors